Aktuality

Africký mor prasat

21. 05. 2024

Dovolujeme si Vás informovat o nákazové situaci ve vztahu k africkému moru prasat (AMP) v České republice.

Nákaza se ZATÍM vyskytuje pouze u prasat divokých a to na severu ČR (oblast Frýdlantska), nicméně je potřeba velké obezřetnosti převážně ve vztahu k prasatům domácím a to po celé ČR, tedy i v Jihomoravském kraji.

Od 1. 1. 2024 bylo potvrzeno již 12 případů (8 ulovená a 4 uhynulá) AMP u prasat divokých. Situace se za poslední týdny rychle mění a případů přibývá.

Veterinární správa v předávání informací cílí nejen na „velké“ chovatele prasat, maso-zpracující závody nebo jatky, ale i na běžné spoluobčany, malé drobnochovatele hospodářských zvířat a myslivce.

Každý může svou uvědomělostí přispět k tomu, že se nám společně podaří chovy domácích prasat před touto velmi nebezpečnou nákazou uchránit. Africký mor prasat NENÍ přenosný na člověka, ale člověk ho svou nevědomostí a nedomýšlením důsledků nevhodného chování může rozvléci i do domácích chovů po celé republice. Jelikož se jedná o velmi nebezpečnou nákazu, postižené chovy by se musely dle platné národní a evropské legislativy celé utrácet a likvidovat.

ikona Letak-BB-AMP (PDF 290.49 kB)

ikona Letak-AMP-obcane (PDF 253.4 kB)

ikona Letak-AMP-myslivci (PDF 235.52 kB)

ikona Letak-AMP-chovatele (PDF 219.09 kB)